Na úvod bych chtěl podotknout, že vodní dýmka není droga, nebo že se v ní drogy nekouří, jak si mnoho lidí myslí. Kouří se ochucené tabáky s příchutí : banánu, červeného, modrého nebo stříbrného jablka, meruňky, višně, jahody, broskve a mnoha dalších. Tabáky lze kombinovat a tak vytvářet spoustu nových chutí a vůní.

 

 

 

   Historie a princip :

   Vodní dýmka se zrodila asi před třemi sty lety v Indii a rozšířila se přes Írán a Turecko po celém světě. Arabové pokuřují vodní dýmku při práci, ve svých volných chvílích, při přátelských posezeních, když čtou své oblíbené knihy, hrají hry atd. Vodní dýmka prostě patří neodmyslitelně k životu Arabů. Zavítáte-li do Egypta, nabídnou Vám vodní dýmku v pouličních kavárničkách, barech, módních restauracích i v pěti hvězdičkových hotelech. Pokuřování z vodních dýmek je záležitostí příjemnou, protože chuť arabského tabáku je jemná, chutná, velmi dýmná a vůně je příjemná. Jedná se o záležitost jednoho či více kuřáků. Kolováním šlauchu, kterým se z dýmky nasává kouř vzniká atmosféra, která smývá jakékoliv generační rozdíly a vnáší do kruhu kuřáků jakési příjemné pouto.

 

 

 

   Jednou věcí je rozdíl mezi pokuřováním z vodních dýmek oproti kouření cigaret, klasických dýmek či doutníků. První výhodou je, že oproti cigaretám se nemusí kouřit přes papírky, kvůli kterým se do Vás dostává dehet. Dalším rozdílem je obsah nikotinu. Cigareta obsahuje od 0,1 až do 2 mg nikotinu. Celý obsah korunky, v které je arabský tabák je 0,03 mg nikotinu. Cigaret se vejde do korunky při nadrobení cca 20 kusů. To je 2 až 40 mg nikotinu. Navíc převážná část nikotinu v tabáku do vodních dýmek zůstává ve vodě, která je ve skleněné nádobě dýmky. Tato voda působí jako filtr. Výhodou vodních dýmek oproti klasických dýmek je, že voda ochlazuje kouř, který potom není tak horký a neškrábe v krku. Vodní dýmka se skládá ze skleněné nádoby s vodou, kovového těla s vývodem pro šlauch, šlauchu, kterým se nasává kouř a korunky ( kotle ), do kterého se dává tabák. 

 

 

 

   Návod na přípravu vodní dýmky :

  1. Do skleněné nádoby nalijeme studenou vodu po začátek zúžení nádoby. Dále opatrně zasadíme krouživým pohybem horní kovovou část do skleněné nádoby. Šlauch zasuneme do spodní části kovového trupu. Při obou spojích dbáme na to, aby byly zcela utěsněny, jinak se nám kouření nevydaří. Nyní je dýmka téměř připravená. 

  2. Dále si připravíme tabák a korunku ( kotel ). Tabák nasypeme do korunky a při plnění korunky dbáme, abychom tabák řádně rozdrobili, protože natlačený tabák nám korunku ucpe. Korunku plníme asi 2-5 mm pod okraj kotle. Více tabáku nemá smysl, protože dolní vrstva neprohoří. Připravíme si čtverec alobalu ( cca 15x15 cm ,záleží na velikosti korunky ), doporučuji dvouvrstvý, aby se horní vrstva tabáku nespálila. Alobalem přikryjeme horní část korunky s tabákem a uhladíme odstávající cípy kolem obvodu korunky. Dbáme na to, aby vrchní část nebyla napnutá, nebo zcela prověšená a stlačovala tabák. 

  3. Konečné úpravy se skládají z proděravění alobalu. K tomuto použijeme nejlépe jehlu, špendlík nebo jiný špičatý předmět. Do alobalu uděláme špendlíkem dírky ( cca 15-20 ). Již zbývá jen uhlík. 

  4. Uhlík rozehřejeme z obou stran ,nejlépe na plynovém vařiči cca 5-8 min. Uhlík musí být nažhavený z obou stran kompletně, jinak při položení na kotel pomalu dohasíná a dýmka rychle končí. Při použití samorozpalovacího uhlíku, stačí jen rozpálit nad zapalovačem. Rozžhavený uhlík položíme ( doporučuji používat pinzetu ) na připravený kotel s tabákem a alobalem a můžeme kouřit.  

 

 

 

    Ceny :

  Vodní dýmku můžete zakoupit přímo v čajovnách, kde se také kouří. Tam koupíte také tabák a uhlíky. Nejmenší dýmka stojí okolo 700 Kč a ty největší přes 2000 Kč. 50g tabáku stojí okolo 70 Kč a z tohoto množství připravíte asi pět dýmek ( záleží samozřejmě na velikosti korunky ). 3 kilogramový pytel uhlíků stojí v hypermarketech jako Tesco ,Carrefour ,Bauhaus atd. okolo 90 Kč. Uhlíky můžete také koupit v čajovnách, ale vyjde to dráž. Ceny jsou pouze orientační a mohou se v různých čajovnách či obchodech lišit.

 

 

 

  Výroba vodní dýmky :

  Pokud si dýmku nechcete kupovat a přesto by jste ji měli rádi doma, můžete si ji také vyrobit. Stačí k tomu skleněná láhev s úzkým hrdlem, např. od alkoholu, korková zátka, skleněné trubičky a kotel. Do zátky vyvrtáme 2 díry o velikosti trubiček. Jednou prostrčíme dlouhou rovnou trubičku, na konci zúženou, druhou ohnutou trubičku ( zde bude šlauch ). Trubičky lze ohýbat nad plynovým kahanem, ale šikovnějším postačí i plynový sporák. Vše je vidět na obrázku. Na delší trubičku připevníme korunku, nejlépe je udělat ho nasazovací. Kotel můžete koupit, nebo pokud máte možnost vyrobit z hrnčířské hlíny. Pak už jen stačí naplnit láhev studenou vodou, kus pod okraj, vsunout do jejího hrdla zátku s tyčinkami a dýmka je připravena k použití. Kratší tyčinka musí být nad vodou. Během používání se dýmka doladí upravením velikosti otvoru na konci delší tyčinky. Při moc velkém otvoru, jsou bubliny velké a kouř se moc nečistí.